Koło Naukowe Pojazdów
i Robotów Mobilnych

Nasza historia

Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych jest organizacją studencką działającą przy Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Początki jego działalności sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Wtedy to obecny opiekun koła, profesor Piotr A. Wrzecionarz zajmował się wraz ze swoim zespołem pojazdami spalinowymi osiągającymi rekordy w oszczędnej jeździe oraz robotami autonomicznymi. W latach 80., w ramach działalności koła, powstały takie projekty jak:

  • Samochód Fiat 126p legitymujący się zużyciem paliwa 1,89 litra / 100 km. Jest to do tej pory niepobity rekord Polski oraz jeden z najlepszych wyników w Europie w latach 80.
  • Pojazd niekonwencjonalny, który podczas próby bicia rekordu w Hali Ludowej przejechał dystans około 600 km na 1 litrze paliwa.
  • Motocykl, którego ustrój nośny wykonany był jako konstrukcja typu monocoque z konstrukcji warstwowych zbrojonych włóknem węglowym,
  • Autonomiczny Robot Mobilny „Wrocławiak”, który otwierał VI Festiwal Nauki na wrocławskim Rynku,
  • Pierwszy Polski Robot Antropomorficzny „Prof.Wrocławski”, jeden z pierwszych robotów tego typu w Europie.

Po reaktywacji koła, która miała miejsce pod koniec 2011 roku, członkowie KN PiRM zajmują się rozwojem innowacyjnych technologii w motoryzacji, zwłaszcza pojazdami elektrycznymi oraz autonomicznymi.

65

członków

tyle osób liczy
nasz doświadczony zespół

14

projektów

zrealizowane przez
nas projekty

55

sponsorów

tyle firm i instytucji
publicznych nam zaufało

pomysłów

nieskończona liczba pomysłow
czekających na realizację